Zaglądasz tu – to dobrze! To może być jeden z Twoich ważniejszych kroków w drodze do zmiany!
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach – trochę teorii
To nurt psychoterapeutyczny, którego twórcami byli Steve de Shazer oraz Insoo Kim Berg bierze swój początek w latach siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych w Brief Family Therapy Center w Millwaukee ale korzeniami sięga do Miltona Erickosona.
W Polsce pojawił się w latach 90 ubiegłego wieku. Początkowo stosowany głównie w terapii małżeńskiej, obecnie w szkolnictwie, interwencji kryzysowej, pomocy społecznej, biznesie, coachingu, pomocy psychologicznej, ochronie zdrowia i terapii.
Filozofia centralna:
Jeśli coś działa, rób tego więcej.
Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej – rób coś innego.
Jeśli coś się nie zepsuło – nie naprawiaj tego.
Kilka haseł, założeń Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach:
- głównymi konstruktorami metody są sami klienci (unikamy słowa pacjent)
- klient jest ekspertem od swojego życia i to on wyznacza cele terapii, ocenia jej postępy i decyduje kiedy należy ją zakończyć, Milton Erickson powiedział, że „Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają”
- wszyscy mamy zasoby, mocne strony
- skupiamy się na „chcianym”, na przyszłości i na tym co tu i teraz, czerpiemy z historii i doświadczenia klienta tylko rzeczy użyteczne, wspierające, wzmacniające
- terapeuta pomaga klientowi spojrzeć na problem z wielu perspektyw i dostrzec, jak małe zmiany wywołują te duże
- terapeuta całkowicie akceptuje kontekst, perspektywę klienta
- terapeuta nie osądza, nie ocenia, pracuje poza schematami czegoś co określamy „normatywnością”
- rozmowa bez analizy problemów i diagnozy, bo liczy się rozwiązanie a nie problem
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach – dla kogo?
TSR polecam przede wszystkim osom, które doświadczają zjawisk zwanych depresją, doznały przemocy fizycznej, psychicznej lub są jej sprawcami, mają potrzebę poprawy relacji z innymi ludźmi, mają niskie poczucie wartości, myśli suicydalne, doświadczyły straty, są w kryzysie małżeńskim, chciałyby rozwiązać problemy rodzinne, wychowawcze, zbyt mocno analizują przeszłość, a szukają zmian i satysfakcji z życia.
Jak długo trwa TSR?
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach, mimo, że zaliczana do krótkoterminowych nie ma określonego czasu trwania, ponieważ zależy to od potrzeb klienta. W praktyce określa się, że spotkań z terapeutą jest maksymalnie 10, nie określa się jednak rozłożenia ich w czasie.
Terapeuta ma pracować z klientem tak, by czas trwania terapii był jak najkrótszy (ang. brief – krótki, zwięzły).
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach – metody i techniki
W TSR stosuje się wiele technik, których celem jest uwydatnienie w kliencie zasobów służących rozwiązaniu problemów. Najczęściej stasowane przez terapeutów są: praca na zasobach, ustalenie celu terapii (praca nad celem), skalowanie, pytania o wyjątki, praca na wyjątkach, dokonywanie wyborów, wizja – obraz preferowanej przyszłości, pytania o cud, informacje zwrotne (czasami w formie listów), rozmowy wolne od problemów, komplementowanie…
W Polsce w ramach Centrum PSR / SFA Center Poland powstał model sytuacyjny terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (Situations Focused Open Model), którego główne założenia zostały opublikowane w roku 2014 w International Journal of Solution-Focused Practices, a który został stworzony przez Tomasza Świtek. Model ten w dużo większym stopniu nawiązuje do modelu z Bruggi (Instytut Korzybskiego https://www.korzybski.be/nl/homepagina) i to on jest najbliższy memu sercu w kontekście pracy terapeutycznej.
Jak ja pracuję?
Pracując w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach wykorzystuję dodatkowo wiedzę, doświadczenie zdobyte w toku studiów różnych, w tym podyplomowych, między innymi z zakresu socjoterapii, oligofrenopedagogiki, licznych szkoleń związanych z rozwiązywaniem problemów ze sfery psychoseksualnej (więcej w zakładce O mnie)
Prawie 25 letnie doświadczenie w pracy z dziećmi z dysfunkcjami intelektualnymi, ze spektrum autyzmu, nadpobudliwością psychoruchową, chorobami psychicznymi i ich bliskimi pozwoliło mi zbudować solidny terapeutyczny warsztat pracy.
Preferuję holistyczne spojrzenie na człowieka, na jego zdrowie, potrzeby, dlatego podczas spotkań zachęcę cię do dbania o swoje zdrowie fizyczne, psychiczne, emocjonalne i społeczne.
Będę wykorzystywać techniki mindfulness (uważnościowe) z elementami medytacji, ekoterapii, techniki i treningi relaksacyjne (relaksacji progresywna Jacobsona, trening autogenny Schultza), ćwiczenia wyobrażeniowe, ćwiczenia oddechowe.
Podczas spotkań z dziećmi, w szczególności przy zaburzeniach lękowych będę korzystać z programu „Zaradny kot”, bajkoterapii, muzykoterapii, aromaterapii i spotkań z psem.
W pracy z dziećmi moje działania terapeutyczne i wybór metod, narzędzi uzależniony jest od możliwości psychofizycznych młodego klienta.
A może dasz się zaprosić na rozmowę terapeutyczną do pobliskiego lasu?
Co czeka Cię podczas pierwszego spotkania ze mną?
- Sesja terapeutyczna trwa 50 minut.
- Indywidualna sesja terapeutyczna kosztuje 150 zł.
- Wizyta powinna być potwierdzona przeze mnie sms-em lub mailem i opłacona przez klienta minimum dwa dni przed spotkaniem na wskazane konto.
- W przypadku rezygnacji z wizyty – kwota przepada.
- Wizyta nie opłacona, nie potwierdzona – przepada.
Kilka zasad podczas pierwszego spotkania
- W procesie terapeutycznym to twoje dobro będzie moim priorytetem. Twój wolny wybór będzie moją główną zasadą etyki i praktyki.
- Zobowiążę się do tego, by nigdy nie wydawać ocen moralnych. Twoje wyznanie, poglądy, pochodzenie, zawód, płeć, orientacja seksualna nie mają wpływu na moje działania terapeutyczne.
- Opowiem ci o nurcie, w którym pracuję.
- Określę granice zachowania tajemnicy procesu terapeutycznego.
- Powiem kiedy następuje konflikt interesów własnych lub instytucji oraz o tym, że nie mogę pracować terapeutycznie z osobą znajomą ani, że nie wolno mi przenosić relacji z klientem poza obszar terapii.
- Zaproponuję kontrakt, który będzie zawierał cele, metody pracy oraz zasady jej finansowania.
- Poinformuję, że mam prawo odmowy pracy z tobą, jeśli uznam, że nie jestem w stanie zrobić tego rzetelnie.
Kilka informacji o terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach …
Zgodnie z założeniami Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR), które określiło zasady programu certyfikacyjnego, który jest w całości zewnętrzny wobec podmiotów szkolących, zobowiązana jestem do przejścia ścieżki szkoleniowej, trwającej min. 3 lata i obejmującej co najmniej 800 godzin.
PTPSR wchodzi w skład Polskiej Rady Psychoterapii.
Na poziomie stowarzyszeń TSR/PSR reprezentowany jest w Polsce przez Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (akredytujące ośrodki szkoleniowe: Centrum PSR – SFA Center Poland, CR, LETSR, PCTSR, CTSR, Integri TSR) oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu (rekomendujące CTK).
W Europie wieloletnią działalność prowadzi European Brief Therapy Association. Obecnie w skład zarządu EBTA wchodzą dwie osoby z Polski – Jacek Lelonkiewicz z Centrum TK oraz Tomasz Świtek z Centrum PSR / SFA Center Poland.
Na poziomie światowym dbając o standardy szkoleniowe w ramach TSR działa International Alliance of SF Teaching Institutes. Jeśli chodzi o polskie ośrodki szkoleniowe do IASTI należą obecnie Centrum Terapii Krótkoterminowej oraz Centrum PSR / SFA Center Poland. W skład zarządu IASTI wchodzi jedna osoba z Polski – Tomasz Świtek z Centrum PSR / SFA Center Poland.
Informacje ze strony: https://psttsr.pl/ i https://www.centrumpsr.eu/
Od 2021 roku jestem członkinią Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR).